Historia Przeglądu

Zastanawiając się nad tematem historii Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej mieliśmy zawsze sporo dylematów. Główną wątpliwością było zawsze pytanie, który to właściwie Przegląd i kiedy się wszystko zaczęło…

Z jednej stron Wrocław zawsze był kolebką koncertów „W górach…”. Tu odbywały się nasze pierwsze spotkania i śpiewogrania muzyczne. Tu zabrzmiały po raz pierwszy na scenach piosenki z górskich szlaków projektowych wykonawców. Później zaś dopiero, kilka lat temu zawitały w ogólnopolskim projekcie do innych miast. I tak dziś od morza po góry można posłuchać koncertów z górami w tle.

Niemniej jednak trzeba było jakoś określić genezę samego Przeglądu. Przyjęliśmy, zatem, że historia tej imprezy ma swój początek od pierwszego naszego spotkania w miejscu, w którym odbywa się obecnie Festiwal. Istotna była też formuła, którą zaczęła przyjmować -impreza kilkudniowa, jak i konkurs, który wystartował dopiero w ubiegłym roku. Tak więc ponieważ Festiwal odbywa się po raz trzeci na Wybrzeżu Wyspiańskiego w specjalnie zaadoptowanej na ten cel stołówce akademickiej, w tym roku mamy już:

IV Wrocławski Przegląd Kultury Studenckiej

„W górach jest wszystko co kocham…”

Rzecz jasna rozwój tego wydarzenia jest możliwy tylko dzięki wsparciu licznej grupy przyjaciół, sponsorów i patronów.

Ale wszystko zaczęło się tak naprawdę w górach… i w góry niech wróci w czasie waszych wędrówek….

Kilka „KARTEK Z KALENDARZA”:

13 X 1997 – Lubię spotkać się z górami” – pierwszy wrocławski koncert w sali koncertowej kościoła przy ul. Zachodniej. Wystąpiła grupa „Kilku przyjaciół”, w której grał wtedy m.in. Wojtek Szymański (obecnie Dom o Zielonych Progach) oraz Mysza (obecnie Na Bani), w trakcie koncertu odbyła się też recytacja wierszy Waligórskiego. Było bardzo uroczo :- )

20 IV 1998 – „ Wpadnijcie na przekór szarym dniom…”, tudzież w tym samy kościele, w tym samym składzie, wystąpiła wtedy także z dwoma piosenkami Katarzyna Gruszka. Oficjalnie organizatorem było Koło Entuzjastów Turystyki przy Uwr.

14 XII 1998 – drugi koncert tego samego roku, tym razem „bardziej profesjonalnie” w w Czarnej Sali Teatru PWST przy ul. Braniborskiej. Grupa Kilku Przyjaciół wystąpiła wzmocniona o nowe damskie wokale

20 IV 1999 – po raz pierwszy spotkanie koncertowe miało nazwę W górach jest wszystko co kocham! I po raz pierwszy zawitało w progi FIRLEJA na Grabiszyńskiej, gdzie pozostało się nam na kilka lat.

27 XI 1999 - po raz ostatni pod inną nazwą „Znalazłem siebie w tych górach…”, także FIRLEJ rzecz jasna. Pierwszy koncert o wymiarze ogólnopolskim. Oprócz Kilku Przyjaciół zgrały wtedy grupa Na Bani oraz Grupa Wczorajsza. W duecie wystąpił też Grzegorz Śmiałowski z Kasią Wolan…

To tylko niewielki wycinek koncertów, które się odbyły, minęło już ponad 10 lat…