sobota

Koncert konkursowy - godz.16:00

Koncert "W góach jest wszystko co kocham..."

cz. I godz. 20:00 - Michał Łangowski i Wojciech Szymański zapraszają

  • Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do rozbiórki
  • Janusz Saługa
  • Celtic Tree (Tomasz Fojgt)

Cz. II godz. ok. 22:00

  • Myśli Rozczochrane Wiatrem Zapisane
  • Dom o Zielonych Progach
  • Cisza Jak Ta
  • YesKiezSirumem
  • Słodki Całus od Buby

Celtic Tree (Tomek Fojgt)

celtictree

Tomek Fojgt jest multiinstrumentalistą - wział udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt, grając na różnych instrumentach. W swoim dorobku ma szereg nagród na festiwalach i konkursach piosenki. Kolejne grupy muzyczne, w których realizuje swoje pasje muzyczne, składają się na cykl etapów jego muzycznych wędrówek i poszukiwań. Aktualny etap to Celtic Tree. Z nazwy słusznie można wywnioskować inspiracje muzyką celtycką - repertuar to celtyckie baśnie oraz własne kompozycje.

Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki

ostatniakarczmaZespół o 33-letniej historii, powstał w Gorlicach założony przez Bogusława Diducha, Wiesława Lewka, Jacka Pietruszę i Tadeusza Łuczejko. Dobrze czuje się w repertuarze poetyckim (muzyka do tekstów m.in. takich poetów jak Henryka Cyganika, Adama Ziemianina, Andrzeja Krzysztofa Torbusa, Wiesława Kolarza, Franciszka Bratańca, czy Andrzeja Grabowskiego, Andrzeja Pacuły, Krzysztofa Gomoły i Joanny Babiarz), choć nie stroni od kabaretu czy piosenki turystycznej. Aktualnie grupa kończy prace nad swoim czwartym albumem.

Myśli Rozczochrane Wiatrem Zapisane

myslirozczochrane

Młody zespół, na deskach piosenki poetyckiej pojawił się stosunkowo niedawno, jednak od samego początku radzi sobie bardzo dobrze, gromadząc szereg festiwalowych laurów (by wspomnieć tylko I miejsce i nagrodę publiczości na VI Wrocławskim Przeglądzie Kultury Studenckiej, III miejsce i nagrodę SKPB na YAPIE 2010, I miejsce i nagrodę audycji Mikroklimat na Bakcynaliach 2009 czy II miejsce i nagrodę audycji Mikroklimat na Kropce 2009 w Głuchołazach).

Muzyka Myśli Rozczochranych wpisuje się przede wszystkim w krąg piosenki turystycznej w najbardziej klasycznym wydaniu. Publiczność z roku na rok coraz bardziej ceni sobie wyjątkowo udane i miłe dla ucha aranżacje, zespół zaś nie traci świeżości i wciąż dostarcza widzom nowe piosenki.

Myśli Rozczochrane Wiatrem Zapisane tworzą Gosia Niemiec i Kasia Abramczyk, towarzyszą im Lolek Stolarski i Marysia Pałzewicz.

Dom o Zielonych Progach

domozielonychprogachDobrze rozpoznawalny dziś w świecie Krainy Łagodności zespół Dom o Zielonych Progach swoją działalność rozpoczął 10 lat temu. Uznanym wykonawcą na dobrą sprawę stał się dość szybko, w 2002 roku na łódzkim festiwalu YAPA zdobywając wszystkie główne nagrody (pierwsze miejsce, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności). W swoich piosenkach inspirują się głównie atmosferą wierszy Jerzego Harasymowicza, Wojtka Belona i Kazimierza Węgrzyna. Czyli prawdziwa klasyka gatunku. W melodyce zespołu nietrudno domyśleć się inspiracji muzyką folkową, i to tej z gatunku bardziej skocznej. Dynamiczne brzmienie, zaskakujące zwroty harmonii piosenek, świetnie wkomponowane skrzypce, podkreślające folkowy charakter piosenek Domu - to jest to, co liczni miłośnicy tej kapeli lubią najbardziej.

Cisza Jak Ta

ciszajakta

"Cisza jak Ta" to zespół rodem z Kołobrzegu. Pomimo wielkiej odległości dzielącej go do gór, na stałe wrósł już w krajobraz sceny studenckiej. W ciągu 8 lat działalności Michał Łangowski wraz z przyjaciółmi dostarczył publiczności imponującą ilość lirycznych utworów, stanowiących dziś kanon gatunku piosenki turystycznej i poetyckiej.

Cechy rozpoznawcze Ciszy to przede wszystkim bogaty zestaw instrumentów oraz teksty inspirowane twórczością wielkich poetów -- Stachury, Leśmiana, Bellona. Tematem przewodnim utworów są miłość i góry. Połączeniem tych dwóch jakże bliskich nam wartości zespół zawojował w 2007 r. łódzką YAPĘ, zdobywając pierwsze miejsce, Nagrodę Publiczności i Nagrodę SKPB.

Skład grupy, to: Aleksandra Frąckowiak (flet poprzeczny, wokal), Ilona Karnicka (skrzypce, wokal), Dariusz Bądkowski (gitara basowa), Hubert Liczbański (klarnet, djembe), Michał Łangowski (gitara elektroakustyczna, wokal), Mariusz Skorupa (gitara elektroakustyczna, gitara solowa, harmonijka ustna) oraz Mateusz Wyziński (perkusja, djembe).

Yes Kiez Sirumem

yeskiezsirumemZespół istnieje już 15 lat, jego egzotyczna nazwa oznacza w języku armeńskim "kocham cię". Specjalnością YesKiezSirumem jest muzyczny warsztat pełen niespodzianek i eksperymentów. Specyficzne i przebogate instrumentarium (gitary, bas, pianino, akordeon, perkusja, flety, duduk, trąbita, darabuka, melodica, fagot) buduje klimat, w którym świetnie czują się rytmy zapożyczone z niezliczonej ilości kultur.

Warto docenić walory poetyckie YezKiezSirumem. W twórczości zespołu znajdziemy muzyczne aranżacje utworów Tetmajera i Leśmiana, które ubrane w szatę dźwięków zyskują zupełnie nowy, magiczny charakter.

W zeszłym roku, nakładem wydawnictwa "W górach jest wszystko co kocham", wydana została druga płyta zespołu zatytułowana "Muzyko!".

Słodki Całus od Buby

slodkicalusodbuby"Słodki Całus od Buby" zaistniał na scenie równo 25 lat temu, można nazwać go zespołem wyjątkowym i absolutnie niepowtarzalnym. Jego muzyka to połączenie poezji i rock'n'rolla, nie stroniące również od folku i piosenki turystycznej. Członkowie zespołu - Krzysztof Jurkiewicz (gitara, harmonijka, śpiew), Mariusz Kamper (gitara, śpiew), Jarosław Medyński (harmonijka ustna) i Jacek Jakubowski (akordeon, śpiew) przez wiele lat działalności scenicznej wykreowali swój charakterystyczny styl, utrwalony na czterech kasetach magnetofonowych i kilku krążkach CD. Publiczność uwielbia ich za bogatą i żywą twórczość, w której wciąż przewijają się motywy najważniejszych dla człowieka wartości. Chodzi tu przede wszystkim o miłość, której w tekstach zespołu nigdy nie brakowało.

W ostatnim czasie "Słodki Całus od Buby" koncertuje wraz z grupą "Bez Jacka", nadając jej kompozycjom niesamowity, rockowy wydźwięk. Owocem tej współpracy jest płyta "Ot tak, po prostu”.

Janusz Saługa

januszsalugaJan Góra OP: "Od lat przyjeżdżał do Hermanie na nasze zgrupowania młodzieżowe i stał się niezbywalną ich cząstką. A co nam dawał? Piosenkę przez siebie skomponowaną, liryczną, delikatną, jakby nie z tego świata, raczej ze świata marzeń, świata dzieciństwa. Z tego dobrego, lepszego, niezagrażającego nikomu świata. Jakby do niego nie docierało, że świat może być zły, drapieżny, złośliwy, że ludzie mogą być okrutni. Janusz Saługa zapraszał nas zawsze do swojego nieba, w którym nie jest może za głośno, ale w którym jesteśmy u siebie. Zamieszkać w sercu, nie w betonie, to sztuka i niebo według Janusza. Piosenki Janusza leczą samotność, tę najokrutniejszą z chorób naszych czasów. Przypominają o sprawach najprostszych, z których składa się życie: o modlitwie, zapachach, domu, przyjaźni, ogrodzie czy drzewku."

Zdjęcie pochodzi ze strony muzykapl.com.