Zapraszamy na 11. edycję Przeglądu - w dniach 26-29 listopada 2015!

Niedziela

Wiesława Kwinto-Koczan

wukaUrodzona na Kresach, losy rzuciły jej rodzinę w Bieszczady, z którymi emocjonalnie związana jest do dziś. Mieszka w Toruniu. Jej pierwszy tomik wierszy pt. "Szlakiem" ukazał się w roku 2004. Zawierał wiersze podzielone na dwie części: "Szlakiem przez Bieszczady" i "Szlakiem przez życie". Kolejne lata to kolejne zbiory wierszy. Piosenki do jej poezji wykonuje szereg artystów z nurtu Krainy Łagodności: Dom o Zielonych Progach, Cisza Jak Ta, Siudma Góra, Leonard Luther i Własny Port, Nad Porami Roku, Pod Jednym Dachem, Bez Zobowiązań, Wołosatki, Sławek Kusz i inni.

Nad Porami Roku

wukaZespół wywodzący się ze szczecińskiego środowiska muzycznego, czerpiący swe inspiracje z wielu źródeł - od jazzu przez muzykę klasyczną i celtycką do poezji śpiewanej. Jego wspaniałe interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wiesławy Kwinto-Koczan zyskały uznanie na największych festiwalach studenckich, przyniosły również I miejsce i nagrodę publiczności tegorocznej YAPY. Zespół czynnie uczestniczy w muzycznym życiu rodzinnego miasta - współtworzy cykl koncertów Szczecińskie Wierszogranie, koncertuje również w klubach studenckich, domach kultury i na imprezach plenerowych.

Małżeństwo z Rozsądku

Małżeństwo z Rozsądku to grupa ze sporym już stażem scenicznym. O ogólnopolskim obecnie składzie. Jej korzenie jednak pochodzą z Pyskowic - z czasem członkowie zespołu rozjechali się po całym kraju. Ma na swoim koncie cztery autorskie płyty, na których przeważają utwory z gatunku poezji śpiewanej i nastrojowe ballady.

Dom o Zielonych Progach

Piosenki tej grupy należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. „Dom o Zielonych Progach” niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. I coś w tym chyba jest... Historia zespołu sięga roku 2002, kiedy to wkrótce po powstaniu, na YAPIE, zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej pory „Dom” przeszedł długą drogę. Zmieniło się brzmienie, skład instrumentalny i wokalny zespołu. Dziś jest to grupa dojrzałych muzyków, mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Zespół wydał trzy autorskie płyty, swoje piosenki nagrywał też na każdym z ośmiu już wydanych krążków z serii „W górach jest wszystko, co kocham...” Jedno się nie zmieniło: wciąż, jak przed kilkunastu laty, chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Miłość do gór słychać w każdej ich piosence. I choć każde z nich ma już swój własny dom, wciąż budują również ten wspólny - o zielonych progach. W lipcu tego ukazała się najnowsza płyta zespołu pt.: ŁÓDKI MARZEŃ, zawiera 11 zróżnicowanych kompozycji, tworzących spójną muzyczną całość. Na krakowskim koncercie zespół zaprezentuje piosenki zarówno znane już słuchaczom jak i nowe, zupełnie nieznane!

Grzegorz Śmiałowski

Rzeszowianin z pochodzenia, obecnie wytrwały bieszczadnik. Często występuje w duecie z Robertem Marcinkowskim jako grupa BEZ ZOBOWIĄZAŃ. Przed dwoma laty ukazała się ich wspólna płyta pt.: „Szałasolot”. Na swoim koncie ma wiele ciekawych kompozycji muzycznych. Są to przeważnie nastrojowe ballady. W jego twórczości można odnaleźć inspiracje zarówno poezją harasymowiczowską jak i belonowską. Nie brakuje także jednak innych tekstów oprawionych charakterystycznym, niebanalnym brzmieniem gitary.Zespół Qsz

kuszZespół QSZ to kontynuacja twórczości Sławka Kusza, który od lat 90. był obecny na scenach piosenki literackiej. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na festiwalach piosenki studenckiej, autorskiej, literackiej, poezji śpiewanej. Były to m.in: Festiwal Autorów i Kompozytorów „Smak” w Myśliborzu, „Tartak” w Warszawie, PZPR w Piasecznie, Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej "YAPA" w Łodzi, Festiwal Piosenki Poetyckiej "Kwiaty na kamieniach" w Bytomiu i wiele innych. Zespół, choć istnieje dopiero od 2009 roku, kontynuując tradycję, został laureatem Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej "Yapa" w Łodzi. Piosenki grupy to kompozycje czasem straszne, czasem śmieszne - wypadkowa upodobań muzyków, która pozwala na niecodzienne podejście do materii piosenki z mądrym tekstem.