JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval
Statystyki: [+/-]
Dziś:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
9
6
1

+5
Łącznie: 92 432
Liczymy od 5 X 2009 r.

Jesień 2009 to już kolejne spotkanie z poezją śpiewaną we Wrocławiu pod szyldem wersu z wiersza Jerzego Harasymowicza W górach jest wszystko co kocham... Nasze spotkanie w formie kilkudniowego festiwalu odbywa się już po raz piąty!

Zastanawiając się nad tematem historii Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej mieliśmy zawsze sporo dylematów. Główną wątpliwością było zawsze pytanie, który to właściwie Przegląd i kiedy się wszystko zaczęło…

Z jednej strony Wrocław zawsze był kolebką koncertów „W górach…”. Tu odbywały się nasze pierwsze spotkania i śpiewogrania muzyczne. Tu zabrzmiały po raz pierwszy na scenach piosenki z górskich szlaków projektowych wykonawców. Później zaś dopiero, kilka lat temu zawitały w ogólnopolskim projekcie do innych miast. I tak dziś od morza po góry można posłuchać koncertów z górami w tle.

Niemniej jednak trzeba było jakoś określić genezę samego Przeglądu. Przyjęliśmy zatem, że historia tej imprezy ma swój początek od pierwszego naszego spotkania w miejscu, w którym odbywa się obecnie Festiwal. Istotna była też formuła, którą zaczęła przyjmować -impreza kilkudniowa, jak i konkurs, który wystartował dopiero przed dwoma laty. Tak więc ponieważ Festiwal odbywa się po raz piąty na Wybrzeżu Wyspiańskiego w specjalnie zaadoptowanej na ten cel stołówce akademickiej, w tym roku mamy już:

V Wrocławski Przegląd Kultury Studenckiej

„W górach jest wszystko co kocham…”

Rzecz jasna rozwój tego wydarzenia jest możliwy tylko dzięki wsparciu licznej grupy przyjaciół, sponsorów i patronów.

Ale wszystko zaczęło się tak naprawdę w górach… i w góry niech wróci w czasie waszych wędrówek….

Kilka „KARTEK Z KALENDARZA”:

13 X 1997 – Lubię spotkać się z górami” – pierwszy wrocławski koncert w sali koncertowej kościoła przy ul. Zachodniej. Wystąpiła grupa „Kilku przyjaciół”, w której grał wtedy m.in. Wojtek Szymański (obecnie Dom o Zielonych Progach) oraz Mysza (obecnie Na Bani), w trakcie koncertu odbyła się też recytacja wierszy Waligórskiego. Było bardzo uroczo :- )

20 IV 1998 – „ Wpadnijcie na przekór szarym dniom…”, tudzież w tym samy kościele, w tym samym składzie, wystąpiła wtedy także z dwoma piosenkami Katarzyna Gruszka. Oficjalnie organizatorem było Koło Entuzjastów Turystyki przy Uwr.

14 XII 1998 – drugi koncert tego samego roku, tym razem „bardziej profesjonalnie” w w Czarnej Sali Teatru PWST przy ul. Braniborskiej. Grupa Kilku Przyjaciół wystąpiła wzmocniona o nowe damskie wokale

20 IV 1999 – po raz pierwszy spotkanie koncertowe miało nazwę W górach jest wszystko co kocham! I po raz pierwszy zawitało w progi FIRLEJA na Grabiszyńskiej, gdzie pozostało się nam na kilka lat.

27 XI 1999 - po raz ostatni pod inną nazwą „Znalazłem siebie w tych górach…”, także FIRLEJ rzecz jasna. Pierwszy koncert o wymiarze ogólnopolskim. Oprócz Kilku Przyjaciół zgrały wtedy grupa Na Bani oraz Grupa Wczorajsza. W duecie wystąpił też Grzegorz Śmiałowski z Kasią Wolan…

To tylko niewielki wycinek koncertów, które się odbyły, minęło już ponad 10 lat…