Zapraszamy na 11. edycję Przeglądu - w dniach 26-29 listopada 2015!

Sobota

Jednym Słowem

Zespół w obecnym składzie powstał w roku 2009 (wcześniej muzycy Jednym Słowem działali również w innych projektach). Od razu dał o sobie znać na różnych festiwalach piosenki studenckiej w Polsce. W 2011 do Tomka i Ani dołączyli Zosia i Adrian: flet i bas. W ubiegłym roku zdobył I miejsce w konkursie Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej.

Caryna

Zespół zawiązał się w sierpniu 2008 roku. Wykonuje głównie piosenki do autorskich tekstów Łukasza Nowaka, lidera zespołu. Ale nie tylko. Są laureatami kilku ogólnopolskich festiwali (m.in. Bazuna 2010). W tym roku grupa został zaproszona do wzięcia udziału w ogólnopolskim projekcie W górach jest wszystko co kocham. Ich piosenki znalazły się na składance CD W górach cz. VIII.

Celtic Tree

celtic-tree-facebookTomek Fojgt jest multiinstrumentalistą - wziął udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt, grając na różnych instrumentach. W swoim dorobku ma szereg nagród na festiwalach i konkursach piosenki. Kolejne grupy muzyczne, w których realizuje swoje pasje muzyczne, składają się na cykl etapów jego muzycznych wędrówek i poszukiwań. Aktualny etap to Celtic Tree. Z nazwy słusznie można wywnioskować inspiracje muzyką celtycką - repertuar to celtyckie baśnie oraz własne kompozycje.

Myśli Rozczochrane Wiatrem Zapisane (Laureaci WPKS 2010)

Zespół swą karierę rozpoczął stosunkowo niedawno, od razu zdobywając serca słuchaczy na festiwalach w całej Polsce. Dość wspomnieć o wspaniałym sukcesie na VI Wrocławskim Przeglądzie Kultury Studenckiej 2010, gdzie do rąk Gosi Niemiec, Kasi Abramczyk, Lolka Stolarskiego i Marysi Pałzewicz powędrowały wszystkie najważniejsze laury, wraz z nagrodą publiczności. Twórczość Myśli nawiązuje do tradycyjnej piosenki turystycznej. Poezja przeplata się tu z wyjątkowo udanymi muzycznymi aranżacjami, które natychmiast wpadają w ucho i nie dają o sobie zapomnieć. Warto dodać, że zespół nie traci swej świeżości i wciąż dostarcza słuchaczom coraz to nowych kompozycji.

Dom o Zielonych Progach

Piosenki tej grupy należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. „Dom o Zielonych Progach” niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. I coś w tym chyba jest... Historia zespołu sięga roku 2002, kiedy to wkrótce po powstaniu, na YAPIE, zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej pory „Dom” przeszedł długą drogę. Zmieniło się brzmienie, skład instrumentalny i wokalny zespołu. Dziś jest to grupa dojrzałych muzyków, mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Zespół wydał trzy autorskie płyty, swoje piosenki nagrywał też na każdym z ośmiu już wydanych krążków z serii „W górach jest wszystko, co kocham...” Jedno się nie zmieniło: wciąż, jak przed kilkunastu laty, chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Miłość do gór słychać w każdej ich piosence. I choć każde z nich ma już swój własny dom, wciąż budują również ten wspólny - o zielonych progach. W lipcu tego ukazała się najnowsza płyta zespołu pt.: ŁÓDKI MARZEŃ, zawiera 11 zróżnicowanych kompozycji, tworzących spójną muzyczną całość. Na krakowskim koncercie zespół zaprezentuje piosenki zarówno znane już słuchaczom jak i nowe, zupełnie nieznane!

Chwila Nieuwagi

Formacja, która zawojowała już wiele festiwali, podbijając serca publiczności, po raz pierwszy na większą skalę – na Bieszczadzkich Aniołach 2008. Warto wspomnieć też ich pierwszy sukces na Festiwalu Piosenki Europejskiej w rodzimym Rybniku. Jak sami piszą o sobie, ich muzyczne twory mieszczą się w szerokim pojęciu "poezja śpiewana". Śpiewają teksty poetów, wyrywając je jednak z kajdanów kilku molowych akordów. Stąd ich utwory "ocierają się o jazz, blues, a także muzykę folkową". Wcielając poezję w dźwięki, porywają do śpiewu oraz tańca, choć czasem lepiej po prostu wsłuchać się w charakterystyczny, mocny i zadziorny głos wokalistki skompilowany z fachowym gitarowym brzmieniem. Możemy wtedy przenieść się w zakątki rodem z beskidzkiej sielanki. Trzon zespołu tworzą Martyna Kuczera (wokal) i Andrzej Czech (gitara).

4razy w Roku

4 razy w roku isak-pl4razy w Roku to kolejny zespół, który zawojował  YAPĘ 2012, zajmując 3. miejsce ex aequo z Latającym Dywanem. Na fali sukcesów jego dwie piosenki – "Wyprawa w góry" i "Jesień w górach" (sł. Lech Lament, muz. Szymon Kamiński) – znalazły się na najnowszej, ósmej części składanki "W górach jest wszystko co kocham". Zespół 4razy w Roku z każdym koncertem udowadnia, że łagodne rytmy też potrafią porwać publiczność :-).